Texas Instruments LM3S9G97-IQC80-A1
Part No.:
LM3S9G97-IQC80-A1
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S9G97-IQC80-A1 Information
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
60
Program Memory Size:
384KB (384K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)