Texas Instruments LM3S9997-IQC80-C0T
Part No.:
LM3S9997-IQC80-C0T
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S9997-IQC80-C0T Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
60
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)