Texas Instruments LM3S8971-EQC50-A2T
Part No.:
LM3S8971-EQC50-A2T
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S8971-EQC50-A2T Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)