Texas Instruments LM3S8730-EQC50-A2
Part No.:
LM3S8730-EQC50-A2
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S8730-EQC50-A2 Information
Packaging:
Tray
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)