Texas Instruments LM3S1626-IQR50-A0T
Part No.:
LM3S1626-IQR50-A0T
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Shipping
LM3S1626-IQR50-A0T Information
Package/Case:
64-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)