Nichicon LLG2W821MELC50
Part No.:
LLG2W821MELC50
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
LLG2W821MELC50 Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LLG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.29 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)