Nichicon LKSH2103MESC
Part No.:
LKSH2103MESC
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 71V SNAP TH
Shipping
LKSH2103MESC Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LKS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
71 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
4.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)