Nichicon LKG2A682MKZ
Part No.:
LKG2A682MKZ
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SLD LUG
Shipping
LKG2A682MKZ Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.2 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.709" (18.00mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)