Nichicon LKG2A222MESCCK
Part No.:
LKG2A222MESCCK
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
LKG2A222MESCCK Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.75 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)