Nichicon LKG2A103MKNF
Part No.:
LKG2A103MKNF
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SLD LU
Shipping
LKG2A103MKNF Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LKG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.551" (14.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)