Nichicon LKG1J682MKN
Part No.:
LKG1J682MKN
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SLD LUG
Shipping
LKG1J682MKN Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.3 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.551" (14.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.795" (71.00mm)