Nichicon LKG1J223MKNF
Part No.:
LKG1J223MKNF
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SLD LUG
Shipping
LKG1J223MKNF Information
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.551" (14.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)