Nichicon LKG1H682MKNS
Part No.:
LKG1H682MKNS
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SLD LUG
Shipping
LKG1H682MKNS Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.5 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.551" (14.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)