Nichicon LKG1H153MKZS
Part No.:
LKG1H153MKZS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SLD LUG
Shipping
LKG1H153MKZS Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LKG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.709" (18.00mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)