Taiyo Yuden LCXNH8080YKL100MJG
Part No.:
LCXNH8080YKL100MJG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
3131 (8080 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 3.1A 44.2MOHM SMD
Shipping
LCXNH8080YKL100MJG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
3131 (8080 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
34mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3131
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)