Taiyo Yuden LCXNE3030MKT2R2MN
Part No.:
LCXNE3030MKT2R2MN
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.37A 90MOHM SMD
Shipping
LCXNE3030MKT2R2MN Information
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.37 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
75mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
78MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)