Taiyo Yuden LCXNE2424KKT220MN
Part No.:
LCXNE2424KKT220MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 22UH 300MA 1.764OHM SM
Shipping
LCXNE2424KKT220MN Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
390mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.47Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)