Taiyo Yuden LCXND6060YEL220MMG
Part No.:
LCXND6060YEL220MMG
Description:
FIXED IND 22UH 1.6A 139.1MOHM SM
Shipping
LCXND6060YEL220MMG Information
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2A
DC Resistance (DCR):
107mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)