Taiyo Yuden LCXND6060YEL150MMG
Part No.:
LCXND6060YEL150MMG
Description:
FIXED IND 15UH 1.9A 91 MOHM SMD
Shipping
LCXND6060YEL150MMG Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)