Taiyo Yuden LCXND6060YEL101MMG
Part No.:
LCXND6060YEL101MMG
Description:
FIXED IND 100UH 750MA 605.8 MOHM
Shipping
LCXND6060YEL101MMG Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
466mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)