Taiyo Yuden LCXND6060WHL6R8MMG
Part No.:
LCXND6060WHL6R8MMG
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.5A 55.9MOHM SM
Shipping
LCXND6060WHL6R8MMG Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
43mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)