Taiyo Yuden LCXND6060WHL4R7MMG
Part No.:
LCXND6060WHL4R7MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH 3A 40.3 MOHM SMD
Shipping
LCXND6060WHL4R7MMG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
31mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
39MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)