Taiyo Yuden LCXND6060WHL100MMG
Part No.:
LCXND6060WHL100MMG
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 1.9A 84.5MOHM SMD
Shipping
LCXND6060WHL100MMG Information
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
65mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)