Taiyo Yuden LCXND5050YAL6R8MMG
Part No.:
LCXND5050YAL6R8MMG
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.4A 63.7MOHM SM
Shipping
LCXND5050YAL6R8MMG Information
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
DC Resistance (DCR):
49mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)