Taiyo Yuden LCXND5050YAL100MMG
Part No.:
LCXND5050YAL100MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 2.1A 72.8MOHM SMD
Shipping
LCXND5050YAL100MMG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
56mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)