Taiyo Yuden LCXND5050WEL1R0NMG
Part No.:
LCXND5050WEL1R0NMG
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 4.4A 19.2 MOHM SMD
Shipping
LCXND5050WEL1R0NMG Information
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.8A
DC Resistance (DCR):
16mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
85MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)