Taiyo Yuden LCXND5050MKT1R5NMG
Part No.:
LCXND5050MKT1R5NMG
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.2A 84 MOHM SMD
Shipping
LCXND5050MKT1R5NMG Information
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
86MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)