Taiyo Yuden LCXND4040TKL330MDG
Part No.:
LCXND4040TKL330MDG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED IND 33UH 550MA 552MOHM SMD
Shipping
LCXND4040TKL330MDG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
460mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)