Taiyo Yuden LCXND4040TKL220MDG
Part No.:
LCXND4040TKL220MDG
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED IND 22UH 720MA 348MOHM SMD
Shipping
LCXND4040TKL220MDG Information
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
290mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)