Taiyo Yuden LCXND4040TKL1R0NDG
Part No.:
LCXND4040TKL1R0NDG
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 3.2A 32.4 MOHM SMD
Shipping
LCXND4040TKL1R0NDG Information
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
27mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)