Taiyo Yuden LCXND4040TKL150MDG
Part No.:
LCXND4040TKL150MDG
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED IND 15UH 850MA 252MOHM SMD
Shipping
LCXND4040TKL150MDG Information
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
210mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)