Taiyo Yuden LCXND2020MKT1R0N0G
Part No.:
LCXND2020MKT1R0N0G
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 1.7A 70 MOHM SMD
Shipping
LCXND2020MKT1R0N0G Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)