Taiyo Yuden LCXHF6060YEL2R2NMR
Part No.:
LCXHF6060YEL2R2NMR
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 3A 23 MOHM SMD
Shipping
LCXHF6060YEL2R2NMR Information
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)