Taiyo Yuden LCXHF4040WKT3R3MNR
Part No.:
LCXHF4040WKT3R3MNR
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED INDUCTOR 3.3UH SMD
Shipping
LCXHF4040WKT3R3MNR Information
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
66mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)