Taiyo Yuden LCRNJ10165GL4R7NN
Part No.:
LCRNJ10165GL4R7NN
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.5 MOHM
Shipping
LCRNJ10165GL4R7NN Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.88 A
Current - Saturation (Isat):
7.7A
DC Resistance (DCR):
11.2mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)