Taiyo Yuden LCENA2016MKT1R0M0NK
Part No.:
LCENA2016MKT1R0M0NK
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
WIRE-WOUND METAL POWER INDUCTORS
Shipping
LCENA2016MKT1R0M0NK Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCEN
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)