Taiyo Yuden LCDND3030MKT3R3MM
Part No.:
LCDND3030MKT3R3MM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.9A 167MOHM SMD
Shipping
LCDND3030MKT3R3MM Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCDN
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.65 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
173mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)