Taiyo Yuden LCCNF1608KKTR24MA
Part No.:
LCCNF1608KKTR24MA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
INDUCTOR MULTILAYER 0.24UH 0603
Shipping
LCCNF1608KKTR24MA Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCCN
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)