Taiyo Yuden LBXHF4040WKT3R3MNR
Part No.:
LBXHF4040WKT3R3MNR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
INDUCTOR, 4.0X4.0, 3.3UH 20, T&R
Shipping
LBXHF4040WKT3R3MNR Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LBXH
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
66mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)