Taiyo Yuden LAXHG6060YEL680MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL680MMR
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 68UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL680MMR Information
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
385mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)