Taiyo Yuden LAXHG6060YEL4R7MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL4R7MMR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 4.7UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL4R7MMR Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LAXH
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)