Taiyo Yuden LAXHG6060YEL471MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL471MMR
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 470UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL471MMR Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
380 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
DC Resistance (DCR):
2.76Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)