Taiyo Yuden LAXHG6060YEL1R5NMR
Part No.:
LAXHG6060YEL1R5NMR
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 1.5UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL1R5NMR Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
77MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)