Taiyo Yuden LAXHG6060YEL1R0NMR
Part No.:
LAXHG6060YEL1R0NMR
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 1UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL1R0NMR Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)