Taiyo Yuden LAXHG6060YEL101MMR
Part No.:
LAXHG6060YEL101MMR
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 100UH SMD
Shipping
LAXHG6060YEL101MMR Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
1.05A
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)