Amphenol ICC (Commercial Products) L77TWB17W2SESV3FRM6
Part No.:
L77TWB17W2SESV3FRM6
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Shipping
L77TWB17W2SESV3FRM6 Information
Manufacturer:
Series:
TW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
17 (15 + 2 Coax or Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type:
Signal and Coax or Power (Not Included)
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
16.0µin (0.41µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)