Amphenol ICC (Commercial Products) L777DFD50P1BPN
Part No.:
L777DFD50P1BPN
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Shipping
L777DFD50P1BPN Information
Manufacturer:
Series:
DF
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)