Amphenol ICC (Commercial Products) L717SDA15P1ACH4R
Part No.:
L717SDA15P1ACH4R
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
L717SDA15P1ACH4R Information
Manufacturer:
Series:
SD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)