KYOCERA AVX L06031R2BGSTR
Part No.:
L06031R2BGSTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
THIN FILM, ACCU-L INDUCTOR - 060
Shipping
L06031R2BGSTR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Accu-L®
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Inductance:
1.2 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
49 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
450 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.71mm)