Chemi-Con KTD101B685M55A0T00
Part No.:
KTD101B685M55A0T00
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6.8UF 100V X7R RADIAL
Shipping
KTD101B685M55A0T00 Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Series:
NTD
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.295" L x 0.185" W (7.50mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)